Velikosti obuvi

 

Velikost obuvi zvolte prosím vždy dle délky nohy. Níže uvádím návod, jak správně změřit délku nohy a jak ji převést na velikost obuvi značky Aurelka. Měření je nutné věnovat dostatečnou pozornost, jelikož výběr nesprávné velikosti může mít za následek znehodnocení optimálních vlastností i té nejlepší obuvi.

U dětí se doporučuje vzhledem k rychlému růstu nohou tzv. nadměrek. Všeobecně uznávaný názor odborníků pro optimální nadměrek je 10 – 12 mm (=cca 6 mm nutných ke správnému pohybu nohy + cca 6 mm jako prostor k růstu). Velikost nadměrku volíme individuálně podle typu boty a toho, jak bota na noze sedí. 

Orientační doporučení:

  • u sandálků a celoroční obuvi cca 0,8 cm –1,2 cm
  • u zimní obuvi cca 1,2 cm

Úplně malým dětem roste noha nejrychleji, a to rodiče často svádí k nákupu obuvi s velkým nadměrkem s vidinou toho, že dítěti obuv vydrží déle. Což není vhodné pro dítě, které v takové obuvi nemá jistotu, při chůzi zakopává a obuv se může zouvat. Nejmenším dětem a začínajícím chodcům je vhodné kupovat obuv s nadměrkem do 1 cm. 

 

Pro měření velikosti nohy postupujte dle těchto pokynů: 

1. Postavte dítě na kus papíru a obkreslete chodidlo. Pro správné obkreslení nohy, držte tužku kolmo na papír.

2. Změřte vzdálenost mezi body A a B na noze dle obrázku. 

Je vhodné obkreslit a změřit obě nohy. Tím si zkontrolujete, že jste měřili správně.

Tabulka velikostí   *klikni  

 

 

 pomiar11_pomiar2

Tipy pro měření:

  • nohy dítěti měřte v ponožkách, které bude v botách běžně používat
  • měření provádějte odpoledne nebo večer, kdy je noha po celodenní aktivitě nateklá (nedoporučujeme měřit ráno, kdy jsou dětské nohy odpočaté a tudíž menší)
  • dítě musí při měření nohou stát, aby se na chodidla přenášela celá jeho váha, stejně jako když potom v botách chodí

Kontrolujte velikost bot u dětí

Správná velikost a typ obuvi je naprosto zásadní pro zdravý vývoj dětské nohy. Důležité je rovněž pravidelně kontrolovat správnou velikost obuvi, neboť dítěti noha roste a v určité chvíli mu začne být jeho současná bota malá. Rodič by neměl spoléhat na to, že si dítě samo řekne, když ho bota tlačí.

Dětské kosti jsou chrupavčité a nohy se do malých bot či bačkor vměstnají. Velmi rychle se však začnou deformovat, což může mít za následek celoživotní problémy. Právě proto je důležitá častá kontrola správné velikosti obuvi a dodržování doporučeného nadměrku.

Platí, že noha roste nejrychleji u miminek a malých dětí, v průměru 15-18 mm za rok. U větších dětí se tempo zvětšování nohy snižuje a dosahuje 8-12 mm za rok.  

Jak často kontrolovat velikost nohy a tím správnou velikost obuvi:

  • u batolat a kojenců každý měsíc,
  • u malých dětí a předškoláků každé 2 měsíce,
  • u mladších školáků co 3 měsíce,
  • u starších školáků každých 5 měsíců.